آمار فروش خودروهای برقی و پلاگین هیبریدی سال 2023؛ پیشتازی تسلا و BYD

آمار فروش خودروهای برقی و پلاگین هیبریدی سال 2023؛ پیشتازی تسلا و BYD

آمار فروش خودروهای برقی و پلاگین هیبریدی سال 2023؛ پیشتازی تسلا و BYD

دو شرکت تسلا و BYD در سال ۲۰۲۳ سهم ۳۵ درصدی از کل فروش خودروهای برقی در جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

بیش از ۱۳.۶ میلیون خودروی پلاگین برقی در سال قبل به فروش رفته که به معنی سهم حدود ۱۶ درصدی از کل فروش خودروهای صفرکیلومتر دنیاست. امروز می‌خواهیم نگاهی به بزرگ‌ترین تولیدکنندگان خودروهای قابل شارژ دنیا بیندازیم. بنا به گزارش EV-Volumes، پنج شرکت همچنان بیش از نیمی از خودروهای قابل شارژ دنیا را تولید می‌کنند. ابتدا نگاهی خواهیم انداخت به میزان تولید و سهم این برندها در بازار خودروهای قابل شارژ و سپس به‌طور اختصاصی بازار خودروهای برقی را بررسی خواهیم کرد.

 • خودروهای پلاگین (شامل خودروهای پلاگین هیبریدی و برقی)

بخش خودروهای پلاگین شامل دو دسته خودروهای پلاگین هیبریدی و برقی است. ۵ تولیدکننده برتر در این بازار شامل گروه BYD، تسلا، گروه فولکس‌واگن، جیلیولوو و سایک هستند. این ۵ شرکت بیش از ۷.۵ میلیون خودروی قابل شارژ را تولید و عرضه کرده‌اند که نسبت به سال قبل از آن رشد ۴۱ درصدی را نشان می‌دهد. همین میزان تولید باعث شده سهم ۵۵ درصدی از بازار را در اختیار داشته باشند که ۵۲.۸ درصد نسبت به سال ۲۰۲۲ رشد دارد. به این ترتیب حدود ۶.۱ میلیون خودرو یا ۴۵ درصد دیگر هم سهم سایر خودروسازان حاضر در بازار است.

BYD همچنان با تولید بیش از ۳ میلیون دستگاه خودروی پلاگین بزرگ‌ترین گروه خودروسازی در این بخش است و سهم آن از ۱۸.۴ درصد سال ۲۰۲۲ به ۲۲ درصد در سال قبل رسیده است. تسلا جایگاه دوم را با محصولات برقی خود تثبیت کرده و بیش از ۱.۸ میلیون خودرو را فروخته که نسبت به سهم ۱۳ درصدی سال ۲۰۲۲ رشد ناچیزی داشته و به ۱۳.۲ درصد می‌رسد. BYD و تسلا باهم ۳۵.۲ درصد کل بازار خودروهای پلاگین دنیا را در اختیار دارند. یک سال قبل از آن سهم دو شرکت ۳۱.۴ درصد بوده است.

سومین خودروساز بزرگ حاضر در بازار خودروهای پلاگین گروه فولکس‌واگن است که توانسته ۹۹۴,۴۰۳ خودروی پلاگین هیبریدی و برقی را به فروش برساند. نکته قابل‌توجه اینکه سهم ژرمن‌ها در این بازار از ۸.۲ درصد سال ۲۰۲۲ به ۷.۳ درصد در سال قبل کاهش یافته است. جیلی-ولوو هم سال قبل با سبقت از سایک رده چهارم را به خود اختصاص داده و فروش ۹۲۵,۱۱۱ دستگاهی آن به معنی سهم ۶.۸ درصدی از بازار است. سهم سایک هم به ۵.۸ درصد کاهش پیدا کرده است. دیگر شرکت‌هایی که سهم زیر ۵ درصد از بازار خودروهای پلاگین دنیا را دارند عبارت‌اند از: استلانتیس (۴.۲ درصد)، گروه بی ام و (۴.۱ درصد)، گک (۳.۸ درصد) و گروه هیوندای موتور (سهم ۳.۷ درصد). در بین این برندها سهم استلانتیس و هیوندای از بازار کاهش یافته است. در ادامه میزان فروش خودروهای پلاگین این برندها را ذکر می‌کنیم:

 • گروه BYD: فروش ۳,۰۱۲,۰۷۰ دستگاه و سهم ۲۲ درصد از بازار
 • تسلا: فروش ۱,۸۰۸,۶۵۲ دستگاه و سهم ۱۳.۲ درصد از بازار
 • گروه فولکس‌واگن: فروش ۹۹۴,۴۰۳ دستگاه و سهم ۷.۳ درصد از بازار
 • جیلی-ولوو: فروش ۹۲۵,۱۱۱ دستگاه و سهم ۶.۸ درصد از بازار
 • سایک: فروش ۷۹۱,۵۲۱ دستگاه و سهم ۵.۸ درصد از بازار

این ۵ خودروساز در مجموع ۷,۵۳۱,۷۵۷ دستگاه خودروی پلاگین را در سال ۲۰۲۳ به فروش رسانده‌اند و ۵۵ درصد از کل بازار را در اختیار دارند. شرکت‌های دیگر هم با فروش ۶,۱۵۷,۵۳۴ دستگاهی به سهم ۴۵ درصدی رضایت داده‌اند. میزان کل فروش خودروهای پلاگین هیبریدی و برقی در سال قبل نیز ۱۳,۶۸۹,۲۹۱ دستگاه بوده است.

 • خودروهای برقی

در بخش فروش خودروهای برقی تسلا حرف اول را می‌زند. این خودروساز آمریکایی سهم ۱۹.۱ درصدی از بازار خودروهای برقی را به خود اختصاص داده و بیش از ۱.۸ میلیون خودرو را فروخته است. سهم تسلا از بازار در سال ۲۰۲۲ برابر با ۱۸.۲ درصد بوده است. به این ترتیب رشد تسلا سریع‌تر از میزان متوسط ثبت ‌شده برای خودروهای برقی بازار خواهد بود. BYD با فروش ۱,۵۷۰,۳۸۸ دستگاه خودروی برقی رده دوم را کسب کرده و سهم ۱۶.۵ درصدی آن نسبت به سهم ۱۲.۶ درصدی سال ۲۰۲۲ رشد خوبی را نشان می‌دهد.

تسلا و BYD در مجموع ۳۵.۶ درصد بازار خودروهای برقی دنیا در سال ۲۰۲۳ را به خود اختصاص داده‌اند. این رقم در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۱ درصد بوده است. سومین خودروساز برتر در این کلاس سایک شامل جوینت ونچر سایک-جنرال موتورز-وولینگ است که فروش ۷۴۸,۱۵۹ دستگاهی و سهم ۷.۹ درصدی را بر جای گذاشته است. سهم این برند چینی از بازار نسبت به سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است. گروه فولکس‌واگن با فروش ۷۴۲,۷۰۳ دستگاه خودروی برقی و سهم ۷.۸ درصدی در رده بعدی قرار دارد و جیلی-ولوو هم با فروش ۵۸۹,۹۳۲ دستگاهی و سهم ۶.۲ درصدی در رده پنجم قرار می‌گیرد. این ۵ خودروساز در مجموع سهم ۵۷.۵ درصدی از بازار خودروهای برقی دنیا در سال ۲۰۲۳ را به خود اختصاص داده‌اند، رقمی که در سال ۲۰۲۲ برابر با ۵۳.۳ درصد بوده است. در ادامه میزان دقیق فروش خودروهای برقی ۵ خودروساز برتر سال قبل را خدمت شما تقدیم می‌کنیم:

 • تسلا: فروش ۱,۸۰۸,۶۵۲ دستگاه و سهم ۱۹.۱ درصد از بازار
 • گروه BYD: فروش ۱,۵۷۰,۳۸۸ دستگاه و سهم ۱۶.۵ درصد از بازار
 • سایک: فروش ۷۴۸,۱۵۹ دستگاه و سهم ۷.۹ درصد از بازار
 • گروه فولکس‌واگن: فروش ۷۴۲,۷۰۳ دستگاه و سهم ۷.۸ درصد از بازار
 • جیلی-ولوو: فروش ۵۸۹,۹۳۲ دستگاه و سهم ۶.۲ درصد از بازار

این ۵ خودروساز در مجموع ۵,۴۵۹,۸۳۴ دستگاه خودروی برقی در سال ۲۰۲۳ به فروش رسانده‌اند و سهم ۵۷.۵ درصدی از بازار را در دست دارند. شرکت‌های دیگر هم ۴,۰۳۳,۲۰۶ خودرو فروخته‌اند که به معنی سهم ۴۲.۵ درصدی است. مجموع فروش خودروهای برقی سال قبل نیز ۹,۴۹۳,۰۴۰ دستگاه بوده است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵ از مجموع ۳ رای برچسب ها2023 آمار فروش الکتریکی