خودروهای صفرکیلومتر داخلی از تاریخ 23 بهمن‌ماه 1402، با مدل 1403 پلاک می‌شوند

دسته بندی : اخبار روز کد خبر :66025
1402/11/23
3015

خودروهای صفرکیلومتر داخلی از تاریخ 23 بهمن‌ماه 1402، با مدل 1403 پلاک می‌شوند

خودروهای صفرکیلومتر داخلی از تاریخ 23 بهمن‌ماه 1402، با مدل 1403 پلاک می‌شوند

براساس اعلام سردار «تیمور حسینی»، رئیس پلیس راهور فراجا، خودروهای صفرکیلومتر داخلی از تاریخ 23 بهمن‌ماه 1402 با مدل 1403 پلاک می‌شوند. او این اظهارات را در حاشیه راهپیمایی روز 22 بهمن 1402 بیان کرد. سردار حسینی در ادامه افزود:‌‌ «ما هر سال به دو دلیل عمده خودروهای صفرکیلومتر داخلی را در ماه‌های پایانی سال با مدل سال آینده شماره‌گذاری می‌کنیم. دلیل نخست حمایت از مصرف‌کننده و دلیل دوم برای حمایت از تولیدکننده در صنعت خودرو است. ما از حدود یک یا دو ماه قبل از سال براساس تولید خودرو، مدل جدید و درواقع سال آینده را برای خودروها درنظر می‌گیریم.»

شماره‌گذاری خودروها با مدل سال جدید، روندی مرسوم در صنعت خودروسازی جهان است. به‌طور معمول در سه‌ماهه پایانی سال جاری میلادی، خودروها با مدل سال آتی به فروش می‌رسند. خودروسازان نیز برای خالی‌کردن انبار خود از خودروهای قدیمی، تخفیف ویژه‌ای را برای مدل‌های سال قبل درنظر می‌گیرند. بااین‌حال، شرایط مدل خودرو در بازار ایران به‌گونه‌ای دیگر است.

خودروهای صفرکیلومتر را با قیمت گران‌تر نخرید!

به‌طور معمول در بازار ایران، خودروهای سال جدید نسبت به سال قبلی با قیمت بیشتری فروخته می‌شوند؛ بنابراین حتی اگر دو خودروی صفرکیلومتر از یک نوع با دو مدل مختلف داشته باشیم، خودروی مدل بالاتر گران‌تر قیمت‌گذاری می‌شود. بنابراین شماره‌گذاری خودروهای صفرکیلومتر با مدل بالاتر باعث می‌شود که این خودروها قیمت بیشتری نسبت به مدل‌های قبلی داشته باشند؛ حتی اگر اختلاف این خودروها درحال‌حاضر تنها چند روز باشد.

خودروهای صفرکیلومتر

به‌دلیل تغییرات مقررات سازمان استاندارد در سال جدید، به متقاضیان خرید خودرو از بازار توصیه می‌کنیم تا هنگام انتخاب خودرو دقت کنند. نخست آنکه خودروهای مدل 1403 طی هفته‌های آتی با حباب قیمتی چشمگیر وارد بازار خواهند شد؛ بنابراین اگر قصد خرید خودروی تولیدی در سال 1402 را دارید، در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید و یک خودرو مدل 1402 را خریداری نمایید. همچنین اگر قصد خرید خودرو با مدل 1403 را دارید، خرید خود را تا بهار 1403 به تعویق بیندازید، چرا که بازار خودرو پس از سال جدید تا مدتی در رکود و ثبات نسبی قرار خواهد گرفت؛ البته ممکن است این مدت کوتاه‌تر از تصورات اولیه ما باشد.