Loading...

نسل های مختلف سوزوکی هایابوسا ؛ پرنده شکاری ژاپنی

دسته بندی : دانشنامه خودرو کد خبر :56805
1402/08/06
23088

نسل های مختلف سوزوکی هایابوسا ؛ پرنده شکاری ژاپنی

نسل های مختلف سوزوکی هایابوسا ؛ پرنده شکاری ژاپنی
سوزوکی هایابوساسوزوکی هایابوسا

از روز تولد موتورسیکلت سوزوکی هایابوسا تا امروز، که ۲۰ سال می گذرد، این پرنده ژاپنی همیشه پرچم‌دار حداکثر سرعت یا یکی از اصلی ترین گزینه ها برای این رقابت سخت بوده است.

هایابوسا کلمه‌ای در زبان ژاپنی است که به پرنده شاهین اشاره دارد، به طور دقیق‌تر، شاهین شکارچی (Peregrine falcon). این پرنده به دلیل سرعت و دقت فوق‌العاده خود در صید مورد تحسین قرار می‌گیرد. او همانند شهاب سنگی از عمق هوا با حداکثر سرعت ۳۲۰ کیلومتر طعمه خود را شکار می کند. بدیهی است که در زمان نام‌گذاری موتورسیکلت جدید کمپانی سوزوکی در سال ۱۹۹۹، طراحان سوزوکی هیچ گزینه دیگری برای نام‌گذاری هایابوسا نداشته باشند.

هنگامی که، سوزوکی هایابوسا عرضه شد، از زمان خود بسیار جلوتر بود، به طوری که، تمام جهان در مدت زمان کوتاهی به توانایی های این موتورسیکلت جذاب پی بردند. همیشه در میان موتورسواران، هایابوسا در یک دسته‌بندی جداگانه قرار دارد، همچنین در دوره ای از زمان کمپانی های موتورسیکلت سازی ژاپنی در رقباتی سخت در حال تولید موتورسیکلت های سوپر بایک با حداکثر سرعت بودند، که سوزوکی با عرضه هایابوسا باعث شد برندهای ژاپنی قوانینی وضع کنند تا حداکثر سرعت را محدود کنند تا بتوانند استاندارهای اروپایی و آمریکایی را دریافت کنند.

سوزوکی هایابوسا نسل اول (۱۹۹۹ – ۲۰۰۷)

سوزوکی هایابوسا

وقتی هایابوسا برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ معرفی شد، تمام جهان حیرت زده شد! این حس تعجب در میان علاقه مندان به تمام موتورسیکلت ها در جهان به دلیل طراحی و مهندسی خاص این موتور جذاب نبود، بلکه به دلیل حداکثر سرعتی بود که هایابوسا می توانست به آن دست پیدا کند. سوزوکی هایابوسا از سریع ترین موتورسیکلت های جهان ۲۲ کیلومتر بر ساعت سریع تر بود که رکوردی عجیب بود. هایابوسا سوزوکی سال ۱۹۹۹ سرعت بالایی بی‌نظیر برابر با ۳۱۲ کیلومتر بر ساعت داشت و عنوان بالاترین سرعت را از هوندا CBR1100XX یا همان بلک برد به خود اختصاص داد!

این امر همچنین باعث می‌شود نسل اول هایابوسا به عنوان یک موتورسیکلت بسیار خاص در زمینه بالاترین سرعت بسیار خاص باشد. از نظر فنی، ممکن است نسبت به موتورهای مدرن تر و به‌روزتر موجود در بازار در سال ۲۰۲۱ بسیار قدیمی باشد، اما به طور نظری، سوزوکی هایابوسا تنها موتورسیکلت قانونی بر روی جاده است که می‌تواند حداکثر سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت را به راحتی بگیرد! به طرز عجیب و غریب طراحی بدنه و سایز بزرگ آن بسیار مورد انتقاد منتقدان قرار دارد، اما سوزوکی با چنین طراحی، کمک بسزایی به هندلینگ و فرمان پذیری هایابوسا کرده است.

نسل اول سوزوکی هایابوسا شامل یک موتور قدرتمند چهار سیلندر خطی با ظرفیت ۱.۳ لیتر بود و توان ۱۷۳ اسب بخار را تولید می‌کرد. این موتور با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای مانند خنک‌کننده مایع فن‌آوری‌های فنی برجسته ای را داشت.

سوزوکی هایابوسا نسل دوم (۲۰۰۷ – ۲۰۲۰)

سوزوکی هایابوساسوزوکی هایابوسا

سوزوکی به وضوح می‌دانست در نسل اول هایابوسا بیش تر توان مهندسی خود را به کار برده است و همچنان موتورسیکلتی توان شکست هایابوسا را ندارد و در این جا می توانست با نگاه اقتصادی از هایابوسا درآمد بیش تری کسب کند، اما تصمیم گرفت یک‌بار دیگر هایابوسا را قوی تر کند. بنابراین نسل دوم هایابوسا به وجود آمد که بسیار بیش تر از یک به‌روزرسانی سطحی بود. ارتقای اصلی در این نسل، افزایش اندازه موتور از ۱.۳ لیتر به ۱.۳۴ لیتر بود که باعث افزایش توان آن به ۱۹۴ اسب بخار دیوانه‌وار شد. در حالی که، ظاهر بیرونی زیاد متفاوت به نظر نمی‌رسید، سوزوکی تغییرات طراحی بسیاری اعمال کرده بود، از جمله سیستم خروجی اگزوز جدید با یک کاتالیزور یکپارچه برای اولین بار در یک موتورسیکلت.

همچنین این نسل، همان نسلی است که سوزوکی نام آن را به سادگی به هایابوسا تغییر داد و نام داخلی GSX-1300R از روی این موتورسیکلت حذف شد. این حرکت برای نمایش هویت متمایز هایابوسا بود که بسیار بیش تر از رقبایش بود. موتور به‌طوری که با استاندارد یورو ۳ سازگار بود و ظاهر آن نیز نسبت به مدل نسل اول به مراتب تیزتر بود.

سوزوکی هایابوسا نسل سوم (۲۰۲۲)

سوزوکی هایابوساسوزوکی هایابوسا

بی‌شک، نسل سوم هایابوسا یکی از هیجان انگیزترین به‌روزرسانی ها در دنیای موتورسیکلت ها بود. حجم قابل توجهی از انتقادها، تحسین و هیجانی که هنگام معرفی نسل سوم هایابوسا توسط سوزوکی رخ داد، نشان‌دهنده تأثیر این موتورسیکلت بر دنیای موتورسیکلت ها و عاشقان این عرصه بود! مهندسان سوزوکی مأموریت بسیار سختی داشتند، زیرا باید وارث شایسته‌ای برای هایابوسای نسل های قبل به بازار عرضه می کردند؛ از موتورهای V6 تا نصب توربوشارژ، آن‌ها در فاز توسعه هیچ پارامتری را از قلم ننداختند، اما در نهایت، آن‌ها از موتور خطی چهار سیلندر آزموده و آزمایش شده نسل قبل بر روی نسل سوم هایابوسا استفاده کردند.

تغییرات ناچیز و کاهش در شاخص‌های قدرت به ۱۹۰ اسب‌بخار، طرف‌داران این موتورسیکلت را کمی ناراحت و ناراضی کرد. هایابوسای جدید دارای تجهیزات الکترونیکی بسیار زیادی است تا این هیولا قابل مهارتر شود. شکل ظاهری جدید با نسل های قبلی که با الهام از پرنده شاهین کمی متفاوت تر است، اما طراحی با خطوط تیزتر و شکسته تر انجام شده‌ است. تغییرات اصلی طراحی خلاصه به نمای عقب و سیستم خروجی اگروز است.

نوشته نسل های مختلف سوزوکی هایابوسا ؛ پرنده شکاری ژاپنی اولین بار در اسب بخار. پدیدار شد.