رفتار ایلان ماسک،‌ مشتریان تسلا را فراری می‌دهد

دسته بندی : اخبار روز کد خبر :68116
1403/01/15
5005

رفتار ایلان ماسک،‌ مشتریان تسلا را فراری می‌دهد

رفتار ایلان ماسک،‌ مشتریان تسلا را فراری می‌دهد

تردیدی وجود ندارد که شهرت ایلان ماسک به‌عنوان یک کارآفرین موفق، باعث افزایش فروش تسلا طی سالیان گذشته شده است. بااین‌حال، رفتارهای اخیر وی ممکن است روند موفق تسلا را با وقفه مواجه کند. وجهه عمومی تسلا ارتباط نزدیکی با ایلان ماسک، مدیرعامل فعال و مشهور آن دارد.

براساس تحقیقات انجام‌شده در بازار آمریکا، مشتریان تسلا روزبه‌روز کمتر می‌شوند. تعداد افرادی که محصولات تسلا را به‌عنوان خودروهای بعدی خود انتخاب خواهند کرد، در نظرسنجی‌ها روند نزولی دارد. این مسئله به‌خصوص در میان مصرف‌کنندگان با تمایلات سیاسی چپ بیشتر مشاهده می‌شود. به بیان شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌ها، اقدامات مشتریان تسلا باعث شده است که علاقه‌مندان به خودروهای الکتریکی برندهای دیگری را برای خرید انتخاب کنند.

تحلیلگران اقتصادی عقیده دارند تسلا فروش ناامیدکننده‌ای را طی سه‌ماهه نخست سال 2024 ثبت خواهد کرد. اظهارات ایلان ماسک که تمایل به جناح سیاسی راست دارد، باعث دوری مصرف‌کنندگان چپ‌گرا از محصولات تسلا خواهد شد. باید به این نکته توجه داشت که طرفداران محیط‌زیست و همچنین علاقه‌مندان به خودروهای الکتریکی، معمولاً از گرایش سیاسی چپ پشتیبانی می‌کنند.

ارتباط مستقیم بیانات ایلان ماسک با کاهش شهرت تسلا

«شاهار سیلبرشاتز»، مدیرعامل شرکت اطلاعاتی بازار کالیبر، به رویترز گفت: «به‌احتمال‌زیاد خود ماسک در سقوط شهرت [تسلا] نقش داشته است. او گفت که 83 درصد از آمریکایی‌های مورد بررسی، ماسک را با تسلا مرتبط می‌دانند.»

به گفته او، این ارتباط در ابتدا تأثیرات مثبتی برای برند تسلا داشته است. شهرت ماسک به‌عنوان یک اخلالگر جسور باعث شد تا این شرکت به‌عنوان یک شرور هیجان‌انگیز در شرکت خودروسازی تثبیت شود. بااین‌حال اقداماتی که ایلان ماسک پس از خرید توییتر انجام داد، تأثیر منفی بر شهرت او و برند تسلا گذاشته است.

ایلان ماسک

براساس نظرسنجی‌ها، 42 درصد از آمریکایی‌ها در سال 2023 دیدگاه نامطلوبی نسبت به ماسک داشتند. این رقم در سال 2022، معادل 34 درصد بود. علاوه بر آمریکا،‌ شهرت تسلا در سایر نقاط جهان نیز لکه‌دار شده است. خوش‌نامی تسلا در هلند، فرانسه، استرالیا و بریتانیا طی سال گذشته میلادی روند نزولی داشت.

ورود دیگر برندهای خودروسازی به حوزه ساخت اتومبیل‌های الکتریکی نیز بر افت شهرت تسلا تأثیر گذاشته است. مشتریان سنتی تسلا به این برند و خودروهایش وفادار خواهند ماند، بااین‌حال دیگران این‌طور نیستند و از آنجایی که خودروسازان بیشتری با خودروهای الکتریکی وارد بازار می‌شوند که می‌توانند رقابت کنند، ممکن است مشکل بزرگی برای تسلا در راه باشد.