Loading...

جگوار F-Type به پایان مسیر خود رسید

دسته بندی : اخبار روز کد خبر :72109
1403/04/01
11298

جگوار F-Type به پایان مسیر خود رسید

جگوار F-Type به پایان مسیر خود رسید

جگوارF-Type ، یکی از زیباترین خودروهای اسپورت تاریخ به آخر خط رسید. جگوار پیش از این اعلام کرده بود که پس از عرضه اسپشیال ادیشن 75 در سال 2022، تولید این مدل جذاب به پایان می‌رسد.

تولید جگوار اف تایپ از سال 2013 آغاز شد. این خودرو به عنوان محصولی نمادین برای جایگزینی با مدل افسانه‌ای جگوار E-Type در نظر گرفته شده بود. البته توسعه این خودرو از دو دهه قبل در جگوار آغاز شد. طی این مدت چند مدل مفهومی از این خودرو نیز به تولید رسیدند.

مشخصات آخرین نسخه جگوار F-Type

این F-Type با رنگ خاص و کابین تزئین‌شده با چرم سفارشی به E-Type ادای احترام می‌کند. در نمای بیرونی شاهد رنگ بدنه سبز جیولا با سقف پارچه‌ای مشکی هستیم و در کابین از چرم ویندزور برنزه استفاده شده است. آخرین E-Type محصول 1974 دقیقاً همین مشخصات ظاهری را داشت.

این  F-Typeنه تنها پایانی برای این مدل، بلکه آخرین خودرو مجهز به موتور نمادین ۵ لیتری V-8 جگوار است. این پیشرانه توان 444 اسب بخار تولید می‌کند، در حالی که نسخه‌های قوی‌تر SVR تا 575 اسب بخار قدرت داشتند. با برقی شدن خط تولید جگوار و عرضه اولین خودروی الکتریکی GT این برند در سال 2025، این آخرین جگوار با موتور V-8 است.

جگوار F-Type

اما این خودروی خاص در دسترس مشتریان نخواهد بود. آخرین F-Type در مؤسسه میراث جگوار دایملر در بریتانیا نگهداری خواهد شد. این مؤسسه که در سال 1983 تاسیس شده است، میزبان صدها مدل نادر جگوار و دایملر است که قدمت برخی از آن‌ها به اواخر دهه 1800 میلادی برمی‌گردد.  

قبل از پایان تولید، جگوار مدل اسپرت محبوب خود را در انواع خاصی مانند اسپشیال ادیشن 75 با توان 567 اسب بخار، در دسترس مشتریان قرار داد. فقط ۱۵۰ نمونه ازZP  ادیشن در سراسر جهان عرضه شد، که با رنگ سفارشی و دایره‌های مسابقه‌ای روی درها به E-Type ادای احترام کرد. در سال 2020، جگوار یک نسخه هریتج ۶۰ را با رنگ نمادین سبز شروود عرضه کرد.  

جگوار در طول 10 سال، 87731 نمونه از F-Type را به فروش رساند، که 15000 دستگاه بیشتر از E-Type بوده است.